تورها

تلفن تماس :

88719819

عضـویت در خـبرنامــه

اطلاع از آخرین اخبار و تورهای لحظه آخری

آبینه سیر آبشار

معبد گارنی

معبد گارنی


معبد گارنی، در زبان انگلیسی Temple of Garni در شرق شهر ایروان به مسافت 27 کیلومتری و در میان کوههای گغاما و در کنار روستایی به همین نام قرار گرفته است.


معبد گارنی در ارمنستان


تاریخ قلعه گارنی

قلعه گارنی سیصد سال قبل از میلاد مسیح، در زمان سلطنت یروانی ساخته شده است. در وقت جنگ های روم و ایران در سده اول میلاد مسیح این قلعه به تصرف سربازان روم به فرماندهی دومیتیوس کوربولو درآمد که این فرد این قلعه را به ویرانه ای تبدیل کرد اما امپراتور روم به نام نرون بعد از عقد پیمانی با ایران هزینه ساخت و بازسازی این قلعه را به تیرداد یکم حاکم و پادشاه ارمنستان پرداخت کرد و این فرد قلعه را بازسازی کرد و در تاریخ سنگ نوشته هایی درباره این موضوع به زبان یونانی یافت شده است. (حتما در تور ارمنستان از این مکان دیدن کنید)

دین رسمی کشور ارمنستان در سال 301 میلاد مسیح، مسیحیت اعلام شد و همه معابد در این کشور خراب و ویران شدند ولی معبد گارنی سالم و دستنخورده ماند. خواهر تیرداد سوم از این معبد به عنوان کاخ خصوصی خود بعد از رسمی شدن دین مسیحیت استفاده می کرد.

در قسمت شمال غربی معبد نمازخانه ای ساخته شده بود که هنوز خرابه های آن در آن مکان قرار دارد.

در زمانی که ارمنستان در تسلط ساسانیان بود این قلعه و معبد به عنوان مکان و قرارگاهی نظامی تبدیل شده بود اما زمانی که ایران و روم ارمنستان را بین خود تقسیم کردند این قلعه بارها و بارها بین رومیان، گرجستانی ها، ارمنیان و سلجوقیان جابجا و دست به دست گشت تا اینکه مغول ها کلاً آن را از بین بردند و ویران کردند اما باز معبد باقی ماند تا اینکه زلزله ای قدرتمند در سال 1679 میلادی به طور کل آن را به ویرانه ای تبدیل کرد.

آژانس آبینه سیر آبشار


بازسازی معبد گارنی

این معبد در سال 1834 میلادی توسط مونپرکس مورد مطالعه قرار گرفت و بعد از او نیکولاس مار یکی از باستانشناسان روسی آن را مورد مطالعه قرار داد.

بنیادیان در سال 1933 میلادی برای بازسازی و ترمیم معبد نیز مطالعاتی را شروع کرد اما نیمه کاره ماند. در آخر بعد از گذشت زمانی طولانی و با مطالعه تمام جزییات تک تک سنگ ها و محیا شدن بودجه ساخت آن در سال 1969 میلادی، بازسازی آن شروع شد و بعد از 6 سال کار معبد گارنی به شکل اولیه خود بازسازی شد.

آژانس آبینه سیر آبشار


سبک معماری معبد و قلعه گارنی

نقشه قلعه مثلثی شکل است که قاعده این مثلث به سمت شمال قرار گرفته است و با سنگ هایی که به زیبایی تراش خورده اند ارتفاعی 14 متری دارد و 14 برج داشته است. دو ضلع دیگر بخاطر وجود دره ای با عمق زیاد دیواری ندارد. این دره که در قسمت جنوب قرار دارد عمقش به سیصد متر می رسد و کلیه ساختمان های قلعه در همین قسمت قرار گرفته اند.

معبد گارنی به شکل مستطیل است و ارتفاعی 2.8 متری دارد و ابعاد آن 11.5 در 15.7 متر است. سنگ های خارجی آن با تراشی زیبا با بست های فلزی می باشد. سکوی معبد دارای 9 ردیف پله می باشد که هر کدام از پله ها 30 سانتی متر ارتفاع دارند.

آژانس آبینه سیر آبشار


حمام قلعه گارنی

این قلعه چون کاخ تابستانی شاهان کشور ارمنستان بوده است در قرن سوم بعد از میلاد حمامی در کنار بنای قلعه ساخته شده است که با سبک معماری ارمنی می باشد و با سنگ های رنگی به زیبایی زینت شده است و تصاویری از خدایان یونانی، اقیانوس ها و همچنین نوشته هایی به زبان باستانی یونان در آن دیده می شود.


آژانس آبینه سیر آبشار


17 فروردین 1396مقالات مرتبط

درباره ارمنستان

درباره ارمنستان

کشور ارمنستان با نظام جمهوری در بین دو دریای خزر و دریای سیاه قرار دارد و پایتخت آن شهر ایروان است و از نظر مکانی مرز میان دو قاره اروپا و آسیاست. کشور ارمنستان با نظام جمهوری در بین دو دریای خزر و دریای سیاه قرار دارد و پایتخت آن شهر ایروان است و از نظر مکانی مرز میان دو قاره اروپا و آسیاست. نخجوان، ایران، آذربایجان، گرجستان، و ترکیه همسایگان ارمنستان میباشند. زبان رسمی کشور ارمنستان ارمنی می باشد و بومیان این کشور را هایک می نامند که از نام هایک که این سرزمین را پایه گذاری نموده است گرفته شده است. این سرزمین کوهستانی است و حدود 1800 متر از سطح دریا ارتفاع دارد. قله آراگاتس بلندترین قله این کشور با ارتفاع 4090 متری می باشد. یکی از بزرگترین و وسیع ترین دریاچه های آب شیرین جهان با نام سوان در این کشور واقع شده است. وجود رودخانه های خروشان و کوتاه به دلیل کوهستانی بودن این سرزمین از دیگر خصایص ارمنستان می باشد. 3.2 میلیون نفر در ارمنستان سکونت دارند که از این تعداد حدود یک میلیون نفر سهم پایتخت ارمنستان ایروان می باشد. [(img)|1037155926331001B] اکثر مردم ارمنستان از مسیحیان ارمنی و پیرو مذهب گریگوری و کلیسای حواری ارمنی هستند. این کلیسا از کلیساهای اولین دنیای دین مسیحیت و از اجزای کلیسای ارتدوکس می باشد. از رسوم و اعیاد کشور ارمنستان میتوان از عید ناواسارت که عید شروع سال می باشد نام برد. از دیگر اعیاد ارامنه می توان از عید مشهور وارتاوار که همان عید پاشیدن آب برروی یکدیگر است نام برد که از قبل از دوران مسیحیت در ارمنستان رواج داشته و هنوز هم همه ساله ارامنه این عید باستانی را جشن میگیرند. 6 ژانویه یا همان تولد حضرت عیسی مسیح هم عید دینی و مذهبی ارامنه است که همچون سابر مسیحیان سراسر دنیا همه ساله جشن گرفته می شود. دیگر اعیاد مهم ارامنه ارمنستان عید وارتانانک و روز فرهنگ می باشد که از اعیاد ملی ارمنستان است. [(img)|1037153926331001B] از غذاهای محلی می توان از خاش که همان کله پاچه خودمان است نام برد و خاطر نشان می کنیم که تقریبا تمام غذاهای ارمنی شباهت زیادی به غذاهای ایرانی و ترکی دارد و تحت تاثیر رسوم ما ایرانیان و ترک ها می باشد. از شهرهای مهم ارمنستان از لحاظ گردشگری می توان از شهرهای اجمیادزین (Ejmiadzin) ، مارالیک (Maralik) ، هرازدان (Hrazdan) ، گیومری (Gyumri) ، آشتاراک (Ashtarak) ، آرتاشات (Artashat) و آماسیا (Amasia)نام برد. واحد پول ارمنستان درام می باشد که واژه ای از ریشه پارسی میانه است و از واژه دراخما از زبان یونانی اقتباس شده است و نرخ برابری آن با ریال تقریبا برابر 28 ریال ایران می باشد. آژانس آبینه سیر تقریبا در تمام طول سال [(link)|تور ارمنستان|http://www.abineseir.com/تور-ارمنستان] را با پروازهای داخلی و خارجی برگزار می کند. [(img)|1037154926331001B]

ادامه مطلب ...
کلیسای گغارت

کلیسای گغارت

صومعه گغارت به ارمنی Գեղարդի վանք - به انگلیسی Geghard Monastery نامیده میشود در 35 کیلومتری جنوب شرقی ایروان و ساحل شرقی رودخانه آزاد در استان کوتایک در دره تاریخی گغارت قرار گرفته است و جزو چهارکلیسای نایابی می‌باشد که در صخره و دره‌ها بنا شده‌اند

ادامه مطلب ...
نقشه اماکن توریستی و گردشگری ارمنستان

نقشه اماکن توریستی و گردشگری ارمنستان

دانستن جزییات و آدرس اماکن توریستی برای یک گردشگر قبل از سفر، ارزشمند و واجب است.

ادامه مطلب ...

تورهای مرتبط

تور ارمنستان (آسمان)

تاریخ اعتبار : تا اطلاع ثانوی

مدت اقامت : ,3 شب و 4 روز

شروع قیمت از : ,910000تومان

Iran Aseman Airlines
آفر تور ارمنستان (ماهان)

تاریخ اعتبار : تا اطلاع ثانوی

مدت اقامت : ,3 شب و 4 روز

شروع قیمت از : ,2100000تومان

Mahan Air