تورها

تلفن تماس :

88719819

عضـویت در خـبرنامــه

اطلاع از آخرین اخبار و تورهای لحظه آخری

آبینه سیر آبشار

کلیسای گغارت

کلیسای گغارت


صومعه گغارت به ارمنی Գեղարդի վանք - به انگلیسی Geghard Monastery نامیده میشود در 35 کیلومتری جنوب شرقی ایروان و ساحل شرقی رودخانه آزاد در استان کوتایک در دره تاریخی گغارت قرار گرفته است و جزو چهارکلیسای نایابی می‌باشد که در صخره و دره‌ها بنا شده‌اند


کلیسای گغارت در ارمنستان


نام کلیسای گغارت

اگر از هر گردشگر تور ارمنستان درباره جاذبه های گردشگری این کشور سوال کنید لیستی 10 الی 15 بندی برایتان ردیف میکنند که یکی از این بندها کلیسای گغارت میباشد.

شاید بپرسید گغارت یعنی چی و به چه علت این نام به یک کلیسا داده شده ؟ گغارت یک نوع نیزه است که یک پایه چوبی دارد که بر سر آن یک آهن تیز تخت قرار گرفته است داستان این نیزه برمیگردد به دورانی که حضرت مسیح را به صلیب کشیده بودند و با فرو کردن این نیزه در بدن ایشان می خواستند مطمئن باشند که حضرت مسیح جان سپرده است. به همین دلیل این نیزه برای مسیحیان مقدس شناخته شده است و تاتوس اراکیال این نیزه را در اواسط قرن 13 به ایری وانک (Ayrivank) که نام قدیم گغارت است, می آورد و از آن بعد به این نام مشهور می شود. به همین دلیل کلیسای گغارت به معنای سرنیزه می باشد . . نیزه در کلیسای گغارت نگهداری می‌شده اما هم اکنون در خزانه مقدس در کلیسای جامع اچمیادزین قرار دارد.

آژانس آبینه سیر آبشار


تاریخچه کلیسای گغارت

صومعه گغارت در سده ۴ میلادی توسط گریگور روشنگر در محل چشمه مقدس داخل یک غار بنا گذاشته شد. قدمت این کهن‌ترین کلیسای غاری شکل، به سده ۷ میلادی بازمی‌گردد. در آن زمان Ayrivankk-آیری وانک (غار و صومعه) نام داشته که بخشی از آن توسط حمله اعراب در سال ۹۲۳ میلادی سوزانده شد. در جوار کلیسا در سمت چپ بر روی تپه، سلول‌های رهبانی غار مانندی که توسط راهبان ساخته شده‌اند وجود دارند.

این بنا در دو بازده زمانی متفاوت احداث شده و متشکل از دو قسمت اصلی است. در ابتدای قرن 13 این ناحیه جزء املاک اختصاصی خاندان زاکریان بوده است که آل زاکریان یکی از ثروتمندترین خاندان در تاریخ کشور ارمنستان بوده اند که به امرشان کلیسای بیرونی در سال 1215 ساخته می شود.بعدها خاندان پروشیان این ملک را از خاندان زاکریان خریداری نموده اند و دستور ساخت کلیسای درونی را به یک خواهر و معمار دادند و در اواخر قرن 13 کلیسای درونی ساخته که از سه قسمت اصلی تشکیل شده اند و یکی از این قسمتها آرامگاه سلسله پروشییان محسوب می شود ساخت کلیسای درونی که از تراش صخره به وجود آمده به مدت 10 سال به طول انجامیده است 1350-1340.

آژانس آبینه سیر آبشار


معماری ساختمان کلیسای گغارت

بیرون کلیسا بالاتر از درب جنوب، نشان خانواده شاهزاده زاکاریان وجود دارد. این نماد شیر سلطنتی همانند نمادهای سلطنتی اقوام شرقی است. در سمت راست راهرو، دو ورودی سنگی وجود دارد. ورودی سمت چپ (ساخته شده در سال ۱۲۴۰ میلادی) شامل حوضچه‌ای می‌باشد که از آب چشمه پُر می‌شود. در سمت راست کلیسای کوچکی وجود دارد که در سال ۱۲۶۳ میلادی ساخته شده و شامل چهار ستون و مقبره شاهزاده «پاپاک پروشیان» و همسرش «هروزاکان» است بر روی این مقبره نشانی یک شکل دو شیر زنجیر شده و یک عقاب به عنوان یادبود این خانواده حک شده است. در سمت چپ پله‌هایی سنگی بر روی تپه ۱۰ متری، کلیسا کوچک تراشیده شده از سنگ خام بنا شده است. با توجه به اینکه این کلیسای کوچک از سنگ اطراف حک شده است، ابعاد آن خارق‌العاده است. آکوستیک آنجا نیز بسیار شگفت‌انگیز است. در گوشه دریچه‌ای وجود دارد که رو به کلیسای پایین است. در سمت راست کلیسا پله‌هایی وجود دارند که به سلول‌های راهبان منتهی می‌شوند. در این مسیر همچنین چلیپاسنگ‌های متعددی وجود دارند. در خارج از صومعه مکانی مخصوصی برای مراسم قربانی نیز وجود دارد.

آژانس آبینه سیر آبشار


بومیان کلیسای گغارت

کلیسای گغارت در بالای کوهی و در فاصله 9 کیلومتری معبد گارنی قرار دارد، ورودی کلیسا فرورفتگی کوچکیست که طبق باور برخی مردم منطقه اگر کسی سه سنگ از هفت سنگ کوچک داخل آن پرت کند و نیفتد به آرزوی خود می‌رسد در اینجا نیز مثل بعضی روستاهای ایران به یک درخت دخیل بسته‌اند . چشمه‌ای داخل کلیسا وجود دارد که هر که از آن بر سر و صورتش بزند جوان می‌ماند ،

امروزه ساختمان صومعه که در انتهای مسیر آسفالته واقع شده است و مسیر پیاده روی از پارکینگ با زنان فروشنده نان شیرین، ورق های از میوه های خشک (لواشک میوه( و سوغاتی های مختلف پوشانده شده است. یک گروه از نوازندگان معمولا برای چند ثانیه برای بازدید کنندگان نزدیک مینوازند، شاید حتی برای پول طولانی تر این کار را انجام دهند .

اگر عاشق خوراکی هستید بهتر است بدانید در اینجا به فکر افرادی چون شما هستند و نان گردویی و مربای گردو می‌فروشند.


آژانس آبینه سیر آبشار


25 فروردین 1396مقالات مرتبط

درباره ارمنستان

درباره ارمنستان

کشور ارمنستان با نظام جمهوری در بین دو دریای خزر و دریای سیاه قرار دارد و پایتخت آن شهر ایروان است و از نظر مکانی مرز میان دو قاره اروپا و آسیاست. کشور ارمنستان با نظام جمهوری در بین دو دریای خزر و دریای سیاه قرار دارد و پایتخت آن شهر ایروان است و از نظر مکانی مرز میان دو قاره اروپا و آسیاست. نخجوان، ایران، آذربایجان، گرجستان، و ترکیه همسایگان ارمنستان میباشند. زبان رسمی کشور ارمنستان ارمنی می باشد و بومیان این کشور را هایک می نامند که از نام هایک که این سرزمین را پایه گذاری نموده است گرفته شده است. این سرزمین کوهستانی است و حدود 1800 متر از سطح دریا ارتفاع دارد. قله آراگاتس بلندترین قله این کشور با ارتفاع 4090 متری می باشد. یکی از بزرگترین و وسیع ترین دریاچه های آب شیرین جهان با نام سوان در این کشور واقع شده است. وجود رودخانه های خروشان و کوتاه به دلیل کوهستانی بودن این سرزمین از دیگر خصایص ارمنستان می باشد. 3.2 میلیون نفر در ارمنستان سکونت دارند که از این تعداد حدود یک میلیون نفر سهم پایتخت ارمنستان ایروان می باشد. [(img)|1037155926331001B] اکثر مردم ارمنستان از مسیحیان ارمنی و پیرو مذهب گریگوری و کلیسای حواری ارمنی هستند. این کلیسا از کلیساهای اولین دنیای دین مسیحیت و از اجزای کلیسای ارتدوکس می باشد. از رسوم و اعیاد کشور ارمنستان میتوان از عید ناواسارت که عید شروع سال می باشد نام برد. از دیگر اعیاد ارامنه می توان از عید مشهور وارتاوار که همان عید پاشیدن آب برروی یکدیگر است نام برد که از قبل از دوران مسیحیت در ارمنستان رواج داشته و هنوز هم همه ساله ارامنه این عید باستانی را جشن میگیرند. 6 ژانویه یا همان تولد حضرت عیسی مسیح هم عید دینی و مذهبی ارامنه است که همچون سابر مسیحیان سراسر دنیا همه ساله جشن گرفته می شود. دیگر اعیاد مهم ارامنه ارمنستان عید وارتانانک و روز فرهنگ می باشد که از اعیاد ملی ارمنستان است. [(img)|1037153926331001B] از غذاهای محلی می توان از خاش که همان کله پاچه خودمان است نام برد و خاطر نشان می کنیم که تقریبا تمام غذاهای ارمنی شباهت زیادی به غذاهای ایرانی و ترکی دارد و تحت تاثیر رسوم ما ایرانیان و ترک ها می باشد. از شهرهای مهم ارمنستان از لحاظ گردشگری می توان از شهرهای اجمیادزین (Ejmiadzin) ، مارالیک (Maralik) ، هرازدان (Hrazdan) ، گیومری (Gyumri) ، آشتاراک (Ashtarak) ، آرتاشات (Artashat) و آماسیا (Amasia)نام برد. واحد پول ارمنستان درام می باشد که واژه ای از ریشه پارسی میانه است و از واژه دراخما از زبان یونانی اقتباس شده است و نرخ برابری آن با ریال تقریبا برابر 28 ریال ایران می باشد. آژانس آبینه سیر تقریبا در تمام طول سال [(link)|تور ارمنستان|http://www.abineseir.com/تور-ارمنستان] را با پروازهای داخلی و خارجی برگزار می کند. [(img)|1037154926331001B]

ادامه مطلب ...
معبد گارنی

معبد گارنی

معبد گارنی، در زبان انگلیسی Temple of Garni در شرق شهر ایروان به مسافت 27 کیلومتری و در میان کوههای گغاما و در کنار روستایی به همین نام قرار گرفته است.

ادامه مطلب ...
نقشه اماکن توریستی و گردشگری ارمنستان

نقشه اماکن توریستی و گردشگری ارمنستان

دانستن جزییات و آدرس اماکن توریستی برای یک گردشگر قبل از سفر، ارزشمند و واجب است.

ادامه مطلب ...

تورهای مرتبط

تور ارمنستان (آسمان)

تاریخ اعتبار : تا اطلاع ثانوی

مدت اقامت : ,3 شب و 4 روز

شروع قیمت از : ,910000تومان

Iran Aseman Airlines
آفر تور ارمنستان (ماهان)

تاریخ اعتبار : تا اطلاع ثانوی

مدت اقامت : ,3 شب و 4 روز

شروع قیمت از : ,2100000تومان

Mahan Air